November 7, 2019 in Indoor Results by Mark Guerin

Splendid performance to all our LAC members who traveled over to Nenagh to compete in the Limerick County Indoor Championship last Sunday. I apologise for the delay of the LAC results. Well done to our Juveniles and seniors who brought back gold, sliver and bronze medals for the club, great performance everyone keep up the good work.

LAC Results:

Yvonne McNamara and Ciara Mccarthy came 5th and 6th in the Girls 9 year old 60m Dash. Yvonne’s time was 10.68 and Ciara’s was 10.88

Saoirse Vaughan got a Bronze medal in the Girls 10 year old 60m Dash in 9.96.

Aisling Murphy and Anna Greenslade were 7th and 9th in the 11 year old Girls 60m dash in 9.98 and 10.36.

Aoife Murphy got a Bronze medal in the 12 year old Girls 60m dash in 9.25 followed by Abbey Yelverton in 9.35.

Ciara Flaherty, Juilette Ferte and Isabel Sheehy-Madi came 4th, 6th, and 8th in the 13 year old Girls 60m dash in 9.39, 9.54 and 9.68.

Alesia Coppola followed by Kate Jenkins who came 7th and 8th in the 14 year old Girls 60m dash in 9.71 and 10.07.

Yvonne got Silver in the 9 year old Girls 300m dash in 1:01.34, Ciara Mccarthy came 5th in 1:02.80.

Aideen Kinsella and Emma Murphy were 9th and 13th in the 10 year old Girls 500m dash with their time of 2:00.52 and 2:05.32.

Emma Robertson, Aimee Whelan, Aisling Murphy,  Moya Yelverton, Meghan Clifford, Sophia Mccarthy and Grace Horan ran the 11 year old Girls 600m dash.
Emma – 4th – 2:07.23
Aimee – 6th – 2:10.46
Aisling – 8th – 2:14.01
Moya – 12th – 2:22.64
Meghan – 13th – 2:24.49
Sophie – 14th – 2:24.56
Grace – 19th – 2:40.36.

Aoife Murphy and Abby Yelverton got Sliver and Bronze medals in the 12 year old Girls 60m dash with their times of 2:04.55 and 2:06.02, Orlaith Grimes and Emily Shanahan came 4th and 12th in the race in 2:08.58 and 2:42.98.

Cameryn Maloney, Olivia Mccarthy and Lily Reid came 6th, 7th and 9th in the 13 year old Girls 600m dash with their times of 1:59.00, 2:05.47 and 2:13.66.

Abby Yelverton got Sliver medal in the 12 year old Girls 60m hurdles in 11.79, Aoife Murphy came 4th in 12.28 and Orlaith Grimes came 6th in 12.68.

Lucy Greenslde got Sliver in the 13 year old Girls 60m hurdles 11.06, Juilette Ferte came 4th in 11.47.

LAC 9 year old Girls A Team  won the 4x100m Relay team in 1:16.09

LAC 10 year old Girls Team A came 4th in the 4x100m relay in 2:39.06

LAC 13 year old Girls team B and Team A came 3th and 4th in the 4x200m Relay in 2:17.02 and 2:17.74.
GIRLS:
U12’s:
A team: 
Lucy.
Ciara.
Juliette.
Roise.

B Team:
Lily.
Isabel.
Grainne.
Olivia.

LAC 13 year old Girls Team C came 4th in the 4x200m relay in 2:15.69.

LAC 14 year old Girls Team A got Bronze medal in the 4x200m relay in 2:07.83.
U14’s:
Roise/Ciara.
Rachel.
Kate.
Alessia.

LAC 15 year old Girls Team A got Sliver in the 4x200m relay in 2:06.55.
U15’s:
Aoife.
Aisling.
Alessia.
Rachel.

Faye Sheehan, Aideen Kinsella, Emma Murphy, Saoirse Vaughan participated in the 10 year old  Girls Long jump,
Faye – 4th – 2.73m
Aideen – 6th – 2.63m
Emma – 8th – 2.55m
Saoirse – 9th 2.03m

Abby Yelverton got Sliver in the 12 year old Girls long jump with 3.84m, Rosie Hickey came 4th in 3.47m, Aofie Murphy, Emily Shanahan and Derartu O’Donnell came 6th, 7th and 8th in the event with their jumps 3.33m, 3.24m and 2.92m.

Ciara Flaherty got the Gold medal for 13 year old Shot putt of 7.36m, Lucy Greenslade came 4th in the event in 6.03.

Darragh Whelan got bronze medal in the 9 year old boys 60m dash race in 10.40, Rian McDonnell came 7th in 10.71.

John Farrell and Oisin Jennings got gold and sliver medals in the 10 year old boys 60m rash race with times of 9.45 and 9.63 seconds. Wiktor Osecki came 5th in 10.05 and Jack Kinnane came 7th in 10.15.

Aidan Donnelly got the gold medal in 11 year old Boys 60m dash in 9.20. Harry Ferte got bronze in 9.44.
Mark Kiely came 5th in 9.78 and Aidan Dillon followed by Odran McGuinness came 8th and 9th in 10.32 and 10.33.

Cormac Devitt got silver in the 12 year boys 60m dash in 9.08. Evan Boland came 7th in 9.65.

Oscar Kosecki got gold in the 13 year old boys 60m dash in 8.83. Oily Tierney came 5th in 9.56 and Jack O’Neil came 7th in 9.91.

Alan Gladsz came 5th in the 14 year old boys 60m dash in 8.76.

Aaron O’connor and Daithi Gallagher got sliver and bronze in the 15 year old boys 60m dash in 8.10 and 8.91.

Darragh Murphy won the 16 year old 60m dash in 8.33.

Darragh Whelan got sliver in the 9 year old boys 300m dash in 58.42. Rian McDonnell came 8th in 1:04.45. Sean Jennings came 15th in 1:10.47.

John Farrell got gold in the 10 year old boys 500m dash in 1:36.90 and Danny Coyne got bronze in 1:42.46. Oisin Jennings followed by Wiktor Osecki came 4th and 5th in 1:46.33 and 1:49.98.

Harry Ferte got gold in the 11 year old boys 600m dash in 2:01.36 and Odran McGuinness got bronze in 2:05.10.

Evan Boland got gold in the 12 year old boys dash in 1:51.61. Robert Sheehan got bronze in 2:01.14.

Alan Gladsz got the gold medal in the 14 year old boys 800m dash in 2:34.01.

Evan Boland got sliver in the 12 year old boys hurdles in 12.58.

Oily Tierney got God in the 13 year old boys 60m hurdles in 11.59.

Alan Gladsz got gold in the 14 year old 60m hurdles in 11.90.

Aaron O’connor and Daithi Gallagher got gold and sliver in the 15 year old boys 60m hurdles in 9.73 and 11.39.

Darragh Murphy won the 16 year old boys hurdles in 10.53.

LAC team A won the 9 year old boys 4x100m relay in 1:12.17.

LAC team A and B came 1st and 3rd in the 10 year old boys 4x100m relay in 2:19.00 and 2:43.34..

LAC team B and A came 1st and 2nd in the 11 year old boys 4x200m relay in 2:14.58 and 2:18.08.

LAC team A won the 12 year old boys 4x200m relay in 2:12.91.

LAC team A won the 13 year old boys 4x200m relay in 2:06.86.
U13’s:
Jack.
Cormac.
Oskar.
Olly.

LAC team A won the 15 year old boys 4x200m relay in 1:57.43.
U15’s:
Daithi.
Alan.
Ronin.
Aaron.

Darragh Whelan, Sean Jennings, Rian McDonnell participated in the 9 year old boys long jump.
Darragh – 4th – 3.07m
Sean – 13th – 2.44m
Rian – 17th – 2.32m

John Farrel got gold in the 10 year old boys long jump in 3.56m. Wiktor Osecki got bronze in 3.27m.
Oisin – 4th – 3.22m
Scott Shanahan – 7th – 3.11m
Danny – 8th – 2.97m
Jack – 11th – 2.85m
Ryan Ryan-Wade – 12th – 2.75m
Jack Field – 14th – 2.37m.

Cormac Devitt got gold in the 12 year old boys long jump in 4.03m. Evan Boland, Robert Sheehan and Donna Vaughan came 6th, 9th and 12th in 3.53m, 3.16m and 2.41m.

Alan Gladsz and Ron an Kidney got gold and bronze in the 14 year old boys long jump in 4.31m and 3.90m.

Micheal Hickey came 10th in the 11 year old boys shot putt event in 4.62m.

Aaron O’connor got gold in the 15 year old boys shot putt in 9.19m.

Makayla Ryan-Wade won the junior women’s 60m hurdles in 11.75.

Ciara Grimes won the junior women’s shot putt in 5.53m.

Pat Mcnamara got sliver in the senior men’s 60m dash in 8.91.

Ian Mcquade got the gold medal in the senior men’s 400m dash in 57.31.

Ian Mcquade got silver in the senior men’s 800m dash in 2:07.85. Mark Whelan came 6th in 2:47.71.

Ian Mc got gold medal again in the senior men’s 1500m dash in 4:28.74.

Susan Murnane won the 800m Women’s race in 2:45.01

The Senior relay team was :

Makayla Ryan – Wade
Susan Murnane.
Mark Whelan.
Ian Mc