Munster Senior X Country Results

November 13, 2017 in Cross Country Results by Mark Guerin

Well done to Paul Fitzgerald, Mark Guerin, Keith Daily & Keith Ryan for completing The Munster Senior Cross Country in Galbally, Co.Tipperary yesterday.

Unfortunately we came 6th in the Club Team Event and 4th in the County Team Event but we manage to finish it to the end. Well done lads. 👍🏻

Club Team Results:
1. Ennis Track A.C. 20 pts
2. East Cork A.C. 28 pts
3. Leevale A.C. 73 pts
4. Dundrum A.C. 89 pts
5. North Cork A.C. 130 pts
6. Limerick A.C. 141 pts

County Team Results:
1. Cork. 54 pts
2. Clare. 57 pts
3. Tipperary. 98 pts
4. Limerick. 155 pts

Munster Novice X Country Results

October 22, 2017 in Cross Country Results by Mark Guerin

Well done to Racheal Klaski for coming in 17th in the Women’s Munster Novice X Country.

Well done to Mark Guerin, Paul Fitzgerald, Keith Daily & David Hanlon for coming in 3rd place in the Club Team Event, followed by coming in 3rd place again in the County Team Event thanks to Sean Quirke (Bilboa AC) Mark Guerin, Paul Fitzgerald, Declan Guina (West Limerick AC), Keith Daily & David Hanlon in the Munster Novice X Country in Clarecastle today.

Results:

Club Team Event:
1st. Leevale AC – 19 pts
2nd. An Riocht AC – 61 pts
3rd. Limerick AC – 103 pts

County Team Event:
1st. Cork – 33 pts
2nd. Tipperary 96 pts
3rd. Limerick 138 pts

Well done everyone you made County Limerick proud 👍🏻


JUVENILE C.C. RESULTS (uneven ages)

October 3, 2017 in Cross Country Results by Gwynne Ryan

Limerick AC was well represented with a total of 52 juvenile athletes taking to the start line for the Limerick X Country Championships in the playing fields of UL campus.We were entertained through out the day with some great performances and great battles to the finishing line from the athletes from all the clubs on the day.

Our athletes had some fantastic runs which brought home team medals in all catorgories that they ran in,which made for very happy athletes.

Some very impressive indivual runs from Limerick AC were rewarded with medals on the day.

Our own Sophie Mc Namara running U9’s worked her way through the athletes to finish 3rd.

Aidan Donnelly U9’s took on his very first X Country race and gave a flying finish to claim the Gold in style.

Rosie Hickey U11’s who out of age seemed to skip over the mud as light as a feather and with a strong finish to take 3rd.

Luke Calitz and Diarmaid Hurley U11’s found themselves in front early on in the race and both continued running shoulder to shoulder until the battle for 1st position was inevitable. In the end Luke took Gold and Diarmaid took Silver.

Meabhdh Hurley U13’s took the lead from the start with Victoria of Dooneen AC always close by until the fight for the Gold.Victoria tried a few times to pull away with 250m to go but Meabhdh was having none of it on Sunday.Meabhdh pulled away and aimed for the finish line taking 1st place.

RESULTS:

U9’s girls:

Sophie Mc Namara – 3rd.

Emma Robertson – 4th.

Aimee Whelan – 5th.

Eleanor Fitzgerald- 7th.

TEAM :2nd.

U9’s boys:

Aidan Donnelly – 1st.

Harry Ferte – 5th.

Danny Shine – 7th.

Aidan Dillon – 8th.

Jack O Shaughnessy – 9th.

Joe Reid – 14th.

Michael Hickey – 17th.

TEAM : 1st.

  

  

U 11’s girls:

Rosie Hickey – 3th.

Ciara Flaherty – 5th.

Orlaith Grimes – 6th.

Olivia Mc Carthy – 8th.

Aoife Grimes – 11th.

Sarah O Halloran – 14th.

Abby Yelverton – 16th.

Lucy Greenslade – 18th.

Emily Nestor – 19th.

Lily Reid – 20th.

Emily Murphy – 23rd.

Robyn D’arcy – 24th.

Ella O’Shea – 25th.

TEAM:2nd.

  

U11’s boys:

Luke Calitz – 1st.

Diarmaid Hurley – 2nd.

Paddy O’ Driscoll – 5th.

Ollie Tierney – 6th.

Evan Boland – 7th.

Mark Shine – 8th.

Jack O’Neill – 10th.

Donnacha Donnelly – 11th.

Fionnán Hession – 13th.

Eoin Williams – 14th.

Ben O’ Connell – 15th.

TEAM :1st.

  

u13’s girls:

Meabhdh Hurley – 1st.

Rachel Shannon – 7th.

Aisling Cannon – 9th.

Abby Robertson – 11th.

Aoife Ryan – 15th.

TEAM:2nd.

U13 boys:

Matthew Carroll – 4th.

Liam Glynn – 5th.

Luke Hession – 6th.

Tommy O’ Driscoll – 12th.

Conor Gavan – 13th.

James Kelly – 16th.

Eoghan Mc Mahon – 17th.

TEAM: 1st.

U15’s boys:

Seán Fitzgerald – 5th.

Sam Logan – 6th.

Aidan Williams – 9th.

Cillian Lynch – 10th.

TEAM:2nd.

 

WELL DONE GUYS !!!

 

 

 

 

Limerick AAI of the Novice & Masters Cross Country Championship Results

October 2, 2017 in Cross Country Results by Mark Guerin

Limerick AAI of the Novice & Masters Women’s Cross Country Championship results

Well done to Susan Murnane for winning the Novice and coming 2nd place in the Masters and also second place in the Masters Women O40. Also well done to Susan, Aishling Moyles, Rachel Klaski & Sandra Ryan for winning the Novice Team Event well done girls 👍🏻🥇🥇🥇🥇
Team Event Results:
1. Limerick AC 25 pts
2. An Bru AC 30 pts
3. Dooneen AC 36 pts

Limerick AAI of the Novice & Masters Men’s Cross Country Championship results

Well done to Vincent O’Brien, Dave Hanlon, Pat Hickey & Owen Ryan for coming 3rd in the Novice Team Event.
Team Event Results:
1. West Limerick AC 25 pts
2. Dooneen AC 30 pts
3. Limerick AC 35 pts

Well done to Paul Fitzgerald for coming in 2nd in the Masters men O35. Keith Daily & Vincent O’Brien came 2nd & 3rd in the Masters Men O40 & Keith Ryan won the Masters Men O50 followed by Martin Phillips who came 3rd in O50.

Another Congrats to Keith Daily, Paul Fitzgerald, Vincent O’ Brien & Dave Hanlon for winning the Men O35 team well done lads 🥇🥇🥇🥇

Well done to all LAC who competed in the Cross Country and hope to see you all again next year 😊

LIMERICK COUNTY JUVENILE CHAMPIONSHIPS RESULTS:

September 27, 2017 in Cross Country Results by Gwynne Ryan

Well done to our 27 juvenile athletes who began their first race of X Country Season in Cappamore where Bilboa AC kindly held another County Championships.

Girls under 10’s:

Rosie Hickey – 2nd.

Orlaith Grimes – 3rd.

Aoife Murphy – 4th.

Sarah O Holloran -8th.

Derartu Mc Donnell – 10th.

Aimee Whelan – 12th.

Emma Robertson – 14th.

TEAM :1st.

 

 

 

 

Boys under 10’s:

Evan Boland – 2nd.

Eanna Gallagher – 4th.

Danny Shine – 6th.

Óisin Connelly – 8th.

Aidan Dillon – 13th.

Jack O Shaughnessy – 14th.

TEAM : 2 nd.

 

GIRLS U 12’s :

Aoife Grimes – 3rd.

Ciara Flaherty – 5th.

Rachel Shannon – 6th.

Olivia McCarthy – 7th.

Lucy Greenslade – 11th.

TEAM : 1st.

 

Boys under 12’s:

Liam Glynn – 3rd.

Diarmaid Hurley – 7th.

Ollie Tierney – 8th.

Luke Calitz – 9th.

Jack O’ Neill – 11th.

Mark Shine – 13th.

TEAM :2ND.

Girls under 14’s:

Meadhbh Hurley – 4th.

 

Boys under 14’s:

 

Sam Logan – 7th.

Cillian Lynch – 10th.

We saw great runs from all our athletes in and out of age and are all looking forward to UL this weekend.

Well done guys!!!