Irish Life Health National Inter/Master Juvenile B & Relays XC

February 10, 2020 in Cross Country Results by Mark Guerin

Well done to our athletes who traveled over to Rathdrum, Co.Wicklow to compete in The  National Inter/Master Juv B & Relays XC during the weekend.

Colm Turner came 6th in the Intermediate men category.

Emma Robertson came 25th out 135 athletes in the Girls U11. Emma was also part of the Girls U11 Limerick County team which they came 3rd overall.


Munster Juvenile Indoor Relay Championships

January 23, 2020 in Indoor Results by Mark Guerin

Well done to all our juvenile athletes who traveled over to Nenagh to participated in the Munster Juvenile Indoor Relay Championships last weekend at the Nenagh Indoor Stadium in Co.Tipperary.

LAC Results:
Morning events:
Boys U12 – 4 x 200m – 3rd place in the 2nd heat – time: 2:10.91
Aidan Dillon,
Aidan Donnelly,
Mark Kiely,
Harry Ferte

Girls U12 – 4 x 200m – 3rd place in heat 2 – time: 2:26.05
Team 1
Sophie McNamara,
Grannie Cahill,
Anna Greenslade,
Rhona O’Malley

Team 2
2nd place in heat 3 – time: 2:17.45
Moya Yelverton,
Aisling Murphy,
Emma Robertson,
Aimee Whelan,

Team 3
3rd place in heat 4 – time: 2:35.88
Sophie Mccarthy,
Grace Horan,
Niamh Thomas,
Meghan Clifford,

Boys U14 – 4 x 200m – 3rd place in heat 1 – time: 2:03.58
Oskar Kosecki,
Jack O’Neil,
Luke Calitz,
Oily Tierney,

Girls U14  – 4 x 200m – qualified to the finals and came in 4th place – time: 2:01.39
Lucy Greenslade,
Julliette Ferte,
Lily Reid,
Olivia Mccarthy,

Boys U16 – 4 x 200m – 4th place in heat 1 – time: 1:48.91
Dalthi Gallagher,
Alan Gladysz,
Rex Nyamakazi,
Donnacha Hogan,

Afternoon events:
Girls U13 – 4 x 200m – 2nd place in the final – time: 2:02.72.
Aoife Murphy,
Sarah O’Halloran,
Rosie Hickey,
Abby Yelverton,

Boys U13 – 4 x 200m – 3rd place in heat 2 – time: 2:10.01.
Donagh Vaughan,
Cormac Devitt,
John O’Halloran,
Evan Boland,

Girls U13 – 4 x 200m – 2nd place in heat 2 – time: 2:17.78.
Team 1
Emily Shanahan,
Dehartu McDonnell,
Emily Murphy,
Orlaith Grimes,

Team 2 Qualified to the finals during heat 3, came 2nd place in the final – time: 2:02.72
Aoife Murphy,
Sarah O’Halloran,
Rosie Hickey,
Abby Yelverton,

Girls U15 – 4 x 200m – came 3rd in heat 2 – time: 2:08.43.
Alessia Coppola,
Rachel Shannon,
Lily Reid,
Isabel Sheehy-Madigan,












Tom Walsh Memorial 10K

January 20, 2020 in Road Results by Mark Guerin

Well done to our athletes who ran the Tom Walsh Memorial 10K yesterday in Caherconlish. The first road race of the year was held with perfect weather conditions. A very well organised race on a challenging route. Paul Fitzgerald lead the way for LAC with an impressive 33:58!.

  1. Paul Fitzgerald 33:58
  2. Owen Ryan 37:02
  3. Liam Lynch 37:41
  4. Martin Phillips 38:15
  5. Mike Lynch 38:25
  6. Neil O’Conaill 39:33

Munster Juvenile Indoor Pentathlon Championship

January 9, 2020 in Indoor Results by Mark Guerin

The Munster Juvenile Indoor Pentathlon Championship was held last Sunday in Nenagh, Co.Tipperary.

Well done to our Juvenile athletes Moya Yelverton, Abby Yelverton, Aofie Grimes, Lucy Greenslade and Aaron O’connor for their fantastic performance especially to Alan Gladysz who came 2nd in the 15 year old boys pentathlon event which consisted of 60 hurdles, Shot putt, high jump, long jump and the 800m.

12 year old girls pentathlon (60m, shot putt, long jump, 600m)

Moya Yelverton (16th place)

13 year old girls pentathlon (60 hurdles, shot putt, high jump, long jump, 800m)

Abby Yelverton (4th place)

14 year old girls pentathlon (60 hurdles, shot putt, high jump, long jump, 800m)

Lucy Greenslade (14th place)

16 year old boys pentathlon (60 hurdles, shot putt, high jump, long jump, 800m)

Aaron O’connor (4th place)

Juvenile “B” Results

December 1, 2019 in Cross Country Results, Latest News by Mark Guerin

Well done to all our Juvenile athletes who traveled over to the Munster Juvenile “B” & Intermediate X Country Championships today in Turnpike, Two Mile Borris, Co. Tipperary.

Ciara Mccarthy got the gold medal in the U9 girls.

Emma Robertson got the bronze medal in the U11 girls race, Emma also got sliver along with Aimee Whelan in the U11 Girls County team, Rhona O’Malley also participated in the event, she came 49th out of 101 athletes.

Harry Ferte and Odran Mc Guinness came 25th and 34th out of 111 athletes in the U11 Boys.

Olivia Mccarthy and Lily Reid came 14th and 43rd out of 90 athletes in the U13 Girls.

Evan Boland was 4th out of 68 athletes in the U13 Boys.

Alan Gladysz was 10th out of 38 athletes in the U15 Boys.

Well done all!!