Munster Masters XC

November 18, 2019 in Cross Country Results by Mark Guerin

Fantastic running from Martin Doody yesterday at the Munster Masters Cross Country, Martin finished 2nd overall and was the 1st O40 in a very competitive field. The LAC masters team, lead home by Martin, finished 3rd overall to capture the bronze. Team: Martin Doody, Derek Kiely, Liam lynch & Mike Lynch. Martin, Derek and Liam also made it in the County team which they got sliver, Well done all

Munster Juvenile Uneven Age, U/20 and Senior Cross Country Championships

November 12, 2019 in Cross Country Results by Mark Guerin

The Munster Juvenile Uneven Age, U/20 & Senior Cross Country Championships was held at Sunday in Conna, Co.Cork.
Well done to our LAC athletes who traveled over there to compete against all athletes from different clubs around the Province of Munster.

Darragh Whelan got Sliver in the U9 boys.

Aimee Whelan came 37th out of 185 athletes competing in the U11 Girls.

Harry Ferte, Odran McGuiness and Luke Cahalane ran the U11 Boys. Harry came in 17th, Odran – 52nd and Luke – 127th out of 165 athletes.

Sarah O’Halloran came in 44th out of 127th in the U13 Girls race.

Alan Gladys came in 42nd out of 64 athletes in the U15 Boys.

Martin Doody and Paul Fitzgerald ran the Senior race, Martin came in 12th and Paul came in 29th out of 53 seniors who participated in the race.

Well done all!!

Limerick County Indoor Championships

November 7, 2019 in Indoor Results by Mark Guerin

Splendid performance to all our LAC members who traveled over to Nenagh to compete in the Limerick County Indoor Championship last Sunday. I apologise for the delay of the LAC results. Well done to our Juveniles and seniors who brought back gold, sliver and bronze medals for the club, great performance everyone keep up the good work.

LAC Results:

Yvonne McNamara and Ciara Mccarthy came 5th and 6th in the Girls 9 year old 60m Dash. Yvonne’s time was 10.68 and Ciara’s was 10.88

Saoirse Vaughan got a Bronze medal in the Girls 10 year old 60m Dash in 9.96.

Aisling Murphy and Anna Greenslade were 7th and 9th in the 11 year old Girls 60m dash in 9.98 and 10.36.

Aoife Murphy got a Bronze medal in the 12 year old Girls 60m dash in 9.25 followed by Abbey Yelverton in 9.35.

Ciara Flaherty, Juilette Ferte and Isabel Sheehy-Madi came 4th, 6th, and 8th in the 13 year old Girls 60m dash in 9.39, 9.54 and 9.68.

Alesia Coppola followed by Kate Jenkins who came 7th and 8th in the 14 year old Girls 60m dash in 9.71 and 10.07.

Yvonne got Silver in the 9 year old Girls 300m dash in 1:01.34, Ciara Mccarthy came 5th in 1:02.80.

Aideen Kinsella and Emma Murphy were 9th and 13th in the 10 year old Girls 500m dash with their time of 2:00.52 and 2:05.32.

Emma Robertson, Aimee Whelan, Aisling Murphy,  Moya Yelverton, Meghan Clifford, Sophia Mccarthy and Grace Horan ran the 11 year old Girls 600m dash.
Emma – 4th – 2:07.23
Aimee – 6th – 2:10.46
Aisling – 8th – 2:14.01
Moya – 12th – 2:22.64
Meghan – 13th – 2:24.49
Sophie – 14th – 2:24.56
Grace – 19th – 2:40.36.

Aoife Murphy and Abby Yelverton got Sliver and Bronze medals in the 12 year old Girls 60m dash with their times of 2:04.55 and 2:06.02, Orlaith Grimes and Emily Shanahan came 4th and 12th in the race in 2:08.58 and 2:42.98.

Cameryn Maloney, Olivia Mccarthy and Lily Reid came 6th, 7th and 9th in the 13 year old Girls 600m dash with their times of 1:59.00, 2:05.47 and 2:13.66.

Abby Yelverton got Sliver medal in the 12 year old Girls 60m hurdles in 11.79, Aoife Murphy came 4th in 12.28 and Orlaith Grimes came 6th in 12.68.

Lucy Greenslde got Sliver in the 13 year old Girls 60m hurdles 11.06, Juilette Ferte came 4th in 11.47.

LAC 9 year old Girls A Team  won the 4x100m Relay team in 1:16.09

LAC 10 year old Girls Team A came 4th in the 4x100m relay in 2:39.06

LAC 13 year old Girls team B and Team A came 3th and 4th in the 4x200m Relay in 2:17.02 and 2:17.74.
GIRLS:
U12’s:
A team: 
Lucy.
Ciara.
Juliette.
Roise.

B Team:
Lily.
Isabel.
Grainne.
Olivia.

LAC 13 year old Girls Team C came 4th in the 4x200m relay in 2:15.69.

LAC 14 year old Girls Team A got Bronze medal in the 4x200m relay in 2:07.83.
U14’s:
Roise/Ciara.
Rachel.
Kate.
Alessia.

LAC 15 year old Girls Team A got Sliver in the 4x200m relay in 2:06.55.
U15’s:
Aoife.
Aisling.
Alessia.
Rachel.

Faye Sheehan, Aideen Kinsella, Emma Murphy, Saoirse Vaughan participated in the 10 year old  Girls Long jump,
Faye – 4th – 2.73m
Aideen – 6th – 2.63m
Emma – 8th – 2.55m
Saoirse – 9th 2.03m

Abby Yelverton got Sliver in the 12 year old Girls long jump with 3.84m, Rosie Hickey came 4th in 3.47m, Aofie Murphy, Emily Shanahan and Derartu O’Donnell came 6th, 7th and 8th in the event with their jumps 3.33m, 3.24m and 2.92m.

Ciara Flaherty got the Gold medal for 13 year old Shot putt of 7.36m, Lucy Greenslade came 4th in the event in 6.03.

Darragh Whelan got bronze medal in the 9 year old boys 60m dash race in 10.40, Rian McDonnell came 7th in 10.71.

John Farrell and Oisin Jennings got gold and sliver medals in the 10 year old boys 60m rash race with times of 9.45 and 9.63 seconds. Wiktor Osecki came 5th in 10.05 and Jack Kinnane came 7th in 10.15.

Aidan Donnelly got the gold medal in 11 year old Boys 60m dash in 9.20. Harry Ferte got bronze in 9.44.
Mark Kiely came 5th in 9.78 and Aidan Dillon followed by Odran McGuinness came 8th and 9th in 10.32 and 10.33.

Cormac Devitt got silver in the 12 year boys 60m dash in 9.08. Evan Boland came 7th in 9.65.

Oscar Kosecki got gold in the 13 year old boys 60m dash in 8.83. Oily Tierney came 5th in 9.56 and Jack O’Neil came 7th in 9.91.

Alan Gladsz came 5th in the 14 year old boys 60m dash in 8.76.

Aaron O’connor and Daithi Gallagher got sliver and bronze in the 15 year old boys 60m dash in 8.10 and 8.91.

Darragh Murphy won the 16 year old 60m dash in 8.33.

Darragh Whelan got sliver in the 9 year old boys 300m dash in 58.42. Rian McDonnell came 8th in 1:04.45. Sean Jennings came 15th in 1:10.47.

John Farrell got gold in the 10 year old boys 500m dash in 1:36.90 and Danny Coyne got bronze in 1:42.46. Oisin Jennings followed by Wiktor Osecki came 4th and 5th in 1:46.33 and 1:49.98.

Harry Ferte got gold in the 11 year old boys 600m dash in 2:01.36 and Odran McGuinness got bronze in 2:05.10.

Evan Boland got gold in the 12 year old boys dash in 1:51.61. Robert Sheehan got bronze in 2:01.14.

Alan Gladsz got the gold medal in the 14 year old boys 800m dash in 2:34.01.

Evan Boland got sliver in the 12 year old boys hurdles in 12.58.

Oily Tierney got God in the 13 year old boys 60m hurdles in 11.59.

Alan Gladsz got gold in the 14 year old 60m hurdles in 11.90.

Aaron O’connor and Daithi Gallagher got gold and sliver in the 15 year old boys 60m hurdles in 9.73 and 11.39.

Darragh Murphy won the 16 year old boys hurdles in 10.53.

LAC team A won the 9 year old boys 4x100m relay in 1:12.17.

LAC team A and B came 1st and 3rd in the 10 year old boys 4x100m relay in 2:19.00 and 2:43.34..

LAC team B and A came 1st and 2nd in the 11 year old boys 4x200m relay in 2:14.58 and 2:18.08.

LAC team A won the 12 year old boys 4x200m relay in 2:12.91.

LAC team A won the 13 year old boys 4x200m relay in 2:06.86.
U13’s:
Jack.
Cormac.
Oskar.
Olly.

LAC team A won the 15 year old boys 4x200m relay in 1:57.43.
U15’s:
Daithi.
Alan.
Ronin.
Aaron.

Darragh Whelan, Sean Jennings, Rian McDonnell participated in the 9 year old boys long jump.
Darragh – 4th – 3.07m
Sean – 13th – 2.44m
Rian – 17th – 2.32m

John Farrel got gold in the 10 year old boys long jump in 3.56m. Wiktor Osecki got bronze in 3.27m.
Oisin – 4th – 3.22m
Scott Shanahan – 7th – 3.11m
Danny – 8th – 2.97m
Jack – 11th – 2.85m
Ryan Ryan-Wade – 12th – 2.75m
Jack Field – 14th – 2.37m.

Cormac Devitt got gold in the 12 year old boys long jump in 4.03m. Evan Boland, Robert Sheehan and Donna Vaughan came 6th, 9th and 12th in 3.53m, 3.16m and 2.41m.

Alan Gladsz and Ron an Kidney got gold and bronze in the 14 year old boys long jump in 4.31m and 3.90m.

Micheal Hickey came 10th in the 11 year old boys shot putt event in 4.62m.

Aaron O’connor got gold in the 15 year old boys shot putt in 9.19m.

Makayla Ryan-Wade won the junior women’s 60m hurdles in 11.75.

Ciara Grimes won the junior women’s shot putt in 5.53m.

Pat Mcnamara got sliver in the senior men’s 60m dash in 8.91.

Ian Mcquade got the gold medal in the senior men’s 400m dash in 57.31.

Ian Mcquade got silver in the senior men’s 800m dash in 2:07.85. Mark Whelan came 6th in 2:47.71.

Ian Mc got gold medal again in the senior men’s 1500m dash in 4:28.74.

Susan Murnane won the 800m Women’s race in 2:45.01

The Senior relay team was :

Makayla Ryan – Wade
Susan Murnane.
Mark Whelan.
Ian Mc

Munster Juvenile Even Age, U23 and Novice X Cross Country Championships

October 23, 2019 in Cross Country Results by Mark Guerin

Limerick AC along with Dooneen AC hosted The Munster Juvenile Even Age, U23 & Novice Cross Country Championships this year at the Limerick Racecourse in Patrickswell Co. Limerick last Sunday.

We wish to thank all stewards and club members who helped out and volunteered for the event, thanks to their efforts the event was a success. We also wish to congratulate to all of our Juvenile athletes, who traveled over there to the Munster X Country Championships to compete.

Results:

Girls U10 Places

Ciara Mc Cathy – 44th

Nancy Collins – 78th

Sophie Nolan – 108th

Amy O’Riordan – 109th

Siofra Lahiff – 113th

Niamh Harding – 128th

Boys U10

John Farrell – 14th

Osins Jennings – 37th

Wictor Kosecki – 88th

Jack Kinnane – 92nd

Girls U12

Sarah O’Halloran who came 10th – great to see Sarah run full of confidence on the day. Long may it continue!

Abby Yelverton – 26th

Emma Robertson – 52nd

Aofie Murphy – 69th

Orlaith Grimes – 76th

Derathu Mcdonald – 89th

Moya Yelverton – 130th

Rhona O’malley – 134th

Grace Horan – 158th

Emily Shanahan – 159th

Limerick AC Girls U12 came 6th in the Team Event and came 4th in the County team along with Dooneen AC

Boys U12

Evan Boland – 13th

Harry Ferte – 38th

Odran Mc Guinness – 56th

Robert Sheehan – 86th

Boys U14

Andy Gladysz – 50th

Boys U16

Samuel Logan – 46th

Update information for the Munster X Country this Sunday

October 18, 2019 in Uncategorized by Mark Guerin

IMPORTANT WARM UP INFORMATION FOR SUNDAY:

There is no warming up, running or cooling down on the HORSE COURSE at Limerick Racecourse

Any warm ups must be done on the green areas beside the car park or can be done in the large field at the bottom of the cross country course behind the yard where everyone will congregate.

There is a good section there that can be used as indicated in the Course Map below.

NO ONE CAN BE ALLOWED TO CROSS THE WHITE BARRIERS THAT MARK THE START OF THE HORSE COURSE

Your co-operation would be appreciated.